Co zrobić z mumifikowanymi jagodami?

Zmumifikowane borówki nie są przysmakami na przyjęcie, ale w rzeczywistości są oznaką jednej z najbardziej niszczycielskich chorób borówek. Zmumifikowane lub wysuszone borówki są tylko jednym z etapów choroby, która, jeśli nie zostanie zbadana, może zniszczyć całą uprawę borówki. Czym więc dokładnie jest mumia borówkowa i czy można ją kontrolować? Poniższy artykuł zawiera informacje o mumii borówkowej dotyczące borówek z zmumifikowanymi jagodami.

Czym jest zmumifikowana borówka?

Mumifikacje borówek są powodowane przez grzyb Monilinia vaccinii-corymbosi. Pierwotne infekcje zaczynają się wiosną, powstają w wyniku przezimowania grzybów. W tym czasie z mumifikujących jagód zaczynają wyrastać maleńkie, grzybopodobne struktury zwane apothecia. Apothecia uwalnia zarodniki, których wiele z nich jest następnie przenoszonych przez wiatr na pąki liściowe.

Objawy choroby

Pierwszym objawem borówki z mumifikowanymi jagodami jest brązowienie wzdłuż żyłek liściowych na nowych liściach. Liście te więdną i wyginają się. U podstawy liścia tworzy się jasnoszara, sproszkowana mata z zarodników. Zarodniki te z kolei infekują kwiaty i owoce.

Zainfekowane jagody stają się lekko grzbietowe, gumowate i różowawo-brązowe w miarę dojrzewania owoców. Wnętrze jagody zawiera szarą masę grzybową. Ostatecznie zainfekowane jagody blakną, wysychają i opadają na ziemię. Po opadnięciu owoców z zewnątrz, zainfekowane jagody wyglądają jak małe czarne dynie.

Dodatkowe informacje o zmumifikowanej borówce

Grzyb zimuje w zmumifikowanych jagodach na ziemi, a następnie rozwija się wczesną wiosną, gdy zaczynają się otwierać pąki liściowe. Z wysuszonych borówek wystają malutkie, trąbkowate kubeczki brązowych grzybów. Ta choroba grzybicza pojawia się dopiero po wielu latach od posadzenia. Po jej pojawieniu się należy co roku podjąć działania mające na celu jej zwalczenie.

Aby kontrolować powstawanie zmumifikowanych jagód, najlepiej uprawiać odmiany odporne na działanie szkodliwych grzybów. Zamiast tego można dokładnie zgrabiać pod borówkami wczesną wiosną, przed zerwaniem pąków, aby usunąć jak najwięcej zmumifikowanych jagód. Należy wykonać staranną pracę, ponieważ mumie mogą być częściowo ukryte w glebie, ściółce lub szczątkach liści.

Można również zastosować mocznik, siarkę wapienną lub skoncentrowany nawóz pod krzewy borówki amerykańskiej, aby spróbować “wypalić” każdy odsłonięty grzyb. Ta ostatnia praktyka hodowlana może być nieco skomplikowana, ponieważ aby aplikacja była skuteczna, musi być odpowiednio dobrana w czasie.

Miej oko na borówki. Jeśli zauważysz zarazę, może być konieczne zastosowanie środka grzybobójczego. Środki grzybobójcze są również wrażliwe na czas i muszą być stosowane przy pierwotnej infekcji; wczesną wiosną przy zerwaniu pąków. Nowy wzrost jest nadal podatny do momentu, gdy pędy będą miały kilka centymetrów długości, więc ponowne zastosowanie środka grzybobójczego jest kluczowe. Powtórne stosowanie powinno odbywać się mniej więcej co tydzień, w zależności od środka grzybobójczego. Jak zawsze, należy zapoznać się z instrukcjami producenta i postępować zgodnie z nimi.

3 thoughts on “Co zrobić z mumifikowanymi jagodami?

Comments are closed.