Jak leczyć borówki zaatakowane grzybem Septoria?

Plamka liściowa Septoria, znana również jako zaraza Septoria, jest powszechną chorobą grzybiczą, która atakuje wiele roślin. Plamistość liści borówki amerykańskiej Septoria jest szeroko rozpowszechniona w wielu częściach kraju, w tym na południowym wschodzie i północnym zachodzie. Chociaż Septoria w borówce nie zawsze jest śmiertelna, może ona chwytać i osłabiać rośliny tak poważnie, że stają się niezdrowe i nie są zdolne do owocowania.

Zła wiadomość jest taka, że prawdopodobnie nie będziesz w stanie całkowicie wyeliminować tej choroby. Dobrą wiadomością jest to, że kontrola plamistości liści Septorii jest możliwa, jeśli wykryje się ją wystarczająco wcześnie.

Przyczyny powstawania grzyba Septoria

Grzyb powodujący plamistość liści septorii w borówce żyje na chwastach i szczątkach roślin, zwłaszcza na zakażonych liściach, które opadają z rośliny. Rozwija się w wilgotnych warunkach, a zarodniki są rozpryskiwane na łodygach i liściach przez wiatr i wodę.

Objawy zarazy grzybicznej Septoria

Plamistość liści borówki Septoria na liściach jest łatwa do rozpoznania po małych, płaskich lub lekko zapadniętych zmianach na łodygach i liściach. Zmiany, które mają szare lub opalone ośrodki z purpurowo-brązowymi brzegami, są zwykle bardziej dotkliwe na młodych roślinach z delikatnymi liśćmi lub na niższych gałęziach większych roślin. Czasami w środku tych plam pojawiają się małe czarne plamki, które są właściwie zarodnikami.

Wkrótce liście mogą zżółknąć i spaść z rośliny. Objawy są zazwyczaj silniejsze na młodych krzewach borówki z delikatnymi liśćmi lub na dolnych gałęziach większych roślin.

Leczenie zaatakowanej borówki

Kontrola plamistości liści Septoria zaczyna się od profilaktyki.

  • Uprawiaj odmiany odporne na choroby roślin.
  • Pod krzewami borówki amerykańskiej rozłóż warstwę ściółki. Mulcz zapobiegnie rozpryskiwaniu się zarodników na liściach. Podlewaj u podstawy rośliny i unikaj nawadniania powierzchniowego.
  • Borówki amerykańskie należy odpowiednio podlewać krzewami, aby zapewnić im właściwą cyrkulację powietrza. Podobnie, należy zapewnić odpowiednią odległość między roślinami.
  • Zwalczaj chwasty. Spory często żyją na liściach. Zbieraj i pal opadłe liście i odpadki roślinne, ponieważ zarodniki zimują w zainfekowanej materii roślinnej.
  • Środki grzybobójcze mogą pomóc, jeśli zostaną użyte przed pojawieniem się objawów, a następnie powtarzaj je co kilka tygodni, aż do końca lata. Dostępnych jest wiele chemicznych fungicydów lub możesz spróbować produktów organicznych zawierających wodorowęglan potasu lub miedź.

3 thoughts on “Jak leczyć borówki zaatakowane grzybem Septoria?

  1. Przed założeniem ogrodu najlepiej dowiedzieć się, jakie odmiany są odporne na ten grzyb. W innym przypadku prędzej czy później dopadnie rośliny i będzie wielki problem.

    Polecam, bo sam korzystam – operat dendrologiczny

Comments are closed.