Postępowanie w przypadku zarazy łodygi na krzewie borówki amerykańskiej

Zaraza łodygi na borówce jest istotną chorobą, która jest najbardziej rozpowszechniona w południowo-wschodnich Stanach Zjednoczonych. Wraz z postępującą infekcją, młode rośliny obumierają w ciągu pierwszych dwóch lat od posadzenia, dlatego ważne jest, aby rozpoznać objawy zarazy łodygowej borówki amerykańskiej tak wcześnie, jak to tylko możliwe w okresie infekcji. Poniższe informacje na temat zarazy łodygi borówki amerykańskiej zawierają fakty dotyczące objawów, przenoszenia i leczenia choroby.

Informacje na temat zarazy łodygi borówki amerykańskiej

Zaraza łodygowa na borówce jest spowodowana przez grzyb Botryosphaeria dothidea. Grzyb zimuje w zainfekowanych łodygach, a infekcja następuje poprzez rany spowodowane przez przycinanie lub uszkodzenia mechaniczne.

Wczesne objawy zarazy łodygowej na borówce to chloroza lub żółknięcie oraz zaczerwienienie lub wysuszenie liści na jednej lub kilku gałęziach rośliny. Wewnątrz zainfekowanych łodyg struktura staje się brązowa do opalonej, często tylko z jednej strony. Ten nekrotyczny obszar może być mały lub obejmować całą długość łodygi. Objawy obumierania są często mylone z urazami spowodowanymi zimą lub innymi chorobami łodygi.

Młode rośliny wydają się być najbardziej podatne i mają wyższą śmiertelność niż dojrzałe borówki. Choroba jest najcięższa, gdy miejsce porażenia znajduje się przy koronie lub w jej pobliżu. Zazwyczaj jednak infekcja nie powoduje utraty całej rośliny. Choroba zwykle przechodzi, gdy zainfekowane rany goją się w miarę upływu czasu.

Leczenie zarazy łodygi

Większość zarażeń występuje we wczesnym okresie wegetacji wiosną (maj lub czerwiec), ale grzyb może występować przez cały rok.

Jak już wspomniano, na ogół choroba z czasem się wypali, ale zamiast ryzykować możliwość utraty uprawy borówki na skutek infekcji, należy usunąć wszelkie zakażone elementy drzewostanu. Odetnij wszelkie zainfekowane pędy 15-20 cm poniżej wszelkich oznak infekcji i zniszcz je.

Środki grzybobójcze nie są skuteczne w leczeniu zarazy łodyg borówki amerykańskiej. Inne opcje to: stosowanie odpornych odmian roślin, stosowanie pożywki do sadzenia wolnej od chorób i minimalizowanie uszkodzeń roślin.

3 thoughts on “Postępowanie w przypadku zarazy łodygi na krzewie borówki amerykańskiej

  1. Dziękuję pięknie za artykuł, zauważyłam zarazę u siebie w ogrodzie już dawno temu, ale nie wiedziałam co to jest.

    Marzenę możesz spotkać w staż bielsko

Comments are closed.