Co powoduje chorobę mumii borówki amerykańskiej?

Rośliny borówki amerykańskiej to nie tylko wytrawne owoce, ale także piękne rośliny pejzażowe, zapewniające sezonowe ekspozycje delikatnych kwiatów, jaskrawych jagód, czy wybitnych kolorów jesiennych. Rośliny borówki amerykańskiej przyciągają również zapylaczy i ptaki do ogrodu. Przy tym wszystkim, co dla nas robią, ważne jest, aby nasze borówki były zdrowe i wydajne. W tym artykule omówimy powszechną dolegliwość borówki amerykańskiej znaną jako mumia borówki.

Jak leczyć borówkę?

Spowodowana przez patogen grzybiczy Monilinia vaccinilicorymbosi, mumia borówkowa jest stosunkowo powszechną, ale poważną dolegliwością krzewów borówki amerykańskiej. Na małych plantacjach borówek choroba ta może być uleczalna. Jednak na dużych polach uprawnych mumia borówki amerykańskiej może być wyniszczająca dla całej uprawy.

Objawy zazwyczaj pojawiają się na początku sezonu jako ogólne brązowienie wokół głównych żyłek liściowych. W miarę postępu choroby, liście, nowe pędy, pąki i kwiaty mogą więdnąć, brązowieć i opadać. Nowe pędy mogą również wyginać się z powrotem w kierunku rośliny jak hak. Wiosną objawy te mogą być mylone z uszkodzeniami spowodowanymi przez mróz.

Kiedy zainfekowany krzew borówki amerykańskiej wytwarza owoce, może się to początkowo wydawać normalne, ale jeśli niedojrzałe owoce zostaną przecięte, to zazwyczaj będą miały wewnątrz gąbczasty, biały miąższ grzybów. W miarę jak zainfekowane owoce dojrzewają na krzewie, nagle zmieniają kolor na różowy lub szary i wysychają, tworząc zmumifikowane jagody. Ostatecznie zmumifikowane borówki opadają na ziemię, gdzie po ich pozostawieniu wytwarzają tysiące zarodników, które na wiosnę następnego roku są przenoszone przez wiatr i deszcz, aby zainfekować nowe rośliny.

Jak zwalczać chorobę?

Właściwa higiena jest zawsze kluczem do kontrolowania ognisk grzybów w ogrodzie. Jeśli masz krzew borówki amerykańskiej z zmumifikowanymi owocami, upewnij się, że zainfekowane śliwki odsunąłeś z tyłu, zebrałeś wszystkie śmieci wokół rośliny i w miarę możliwości zniszczyłeś je ogniem. W celu zmniejszenia ryzyka rozprzestrzenienia się choroby na niezarażone tkanki roślinne należy odkazić sadzonki między roślinami. Przez cały sezon wegetacyjny, sprawdzać rośliny borówki amerykańskiej na objawy mumii jagody.

Mumifikowane jagody są małe, czarne i trudne do zauważenia, a kilka może zostać pominiętych. Od nich uzależniony jest grzyb, który zimuje w owocach. Wiosną, cieplejsze temperatury, deszcz i wzmożone słońce powodują, że grzyby wytwarzają zarodniki. Ciężkie ściółkowanie wczesną wiosną lub stosowanie zimowych roślin okrywowych okazało się hamować rozprzestrzenianie się mumii borówki amerykańskiej poprzez blokowanie słońca i zapobieganie rozpryskiwaniu.

Profilaktyczne opryskiwanie wapienno-siarkowe w stanie uśpienia lub wczesnowiosenne spryskiwanie gleby mocznikiem to również skuteczne zabiegi na mumię borówki amerykańskiej.

3 thoughts on “Co powoduje chorobę mumii borówki amerykańskiej?

  1. Borówki amerykańskie atakowane są przez wiele chorób, na szczęście nasze ogrody możemy chronić na wiele sposobów.

Comments are closed.