Co jest przyczyną występowania plamki liściowej borówki amerykańskiej?

Krzewy borówki amerykańskiej mają mieć błyszczące zielone liście i okrągłe niebieskie owoce. Ale od czasu do czasu widać, że te liście borówki mają na sobie ciemne plamy. Plamy na liściach borówki mówią coś, czego być może nie chcecie usłyszeć: z waszą rośliną jest coś nie tak. Jeśli widzicie plamy na liściach borówki, wasz krzew rozwinął jedną z kilku chorób plamistych. Większość plam na liściach borówki jest powodowana przez choroby grzybicze. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Co powoduje powstanie plamki liściowej?

Wypustki na liściach borówki są zwykle spowodowane przez grzyba, a niektóre z nich mogą zniszczyć całą uprawę. Jeśli masz krzewy borówki amerykańskiej, musisz dowiedzieć się, co powoduje choroby plamiste na liściach i jak je wcześnie leczyć.

Dwie najczęstsze choroby plamistości liści to antraknoza i septoria. Grzyby powodujące te problemy żyją w glebie lub w opadłych liściach pod krzewami, zimując tam. Grzyby te przenoszone są na inne rośliny z opadami atmosferycznymi.

Inną z głównych chorób powodujących plamy liściowe na borówkach jest Gloeocercospora. Nie wyrządza ona jednak znacznych szkód na powierzchni borówki amerykańskiej. Alternaria jest kolejnym grzybem, który powoduje powstawanie plam na liściach borówki.

Choroby grzybicze często pojawiają się wiosną, gdy zaczynają się deszcze. Mokre, ciepłe warunki są idealne do rozwoju chorób grzybiczych. Organizmy te zimują w glebie i stają się aktywne w w warunkach wilgotnych.

Leczenie choroby plamki liściowej borówki amerykańskiej

Szczególnie interesujące jest poznanie przyczyn powstawania plam na liściach borówki amerykańskiej. Jednak prawdziwym pytaniem, na które chcą uzyskać odpowiedź ogrodnicy jest to, jakie kroki można podjąć w celu rozwiązania tego problemu.

Po pierwsze, należy starać się zapobiegać atakom krzewów. Jeśli zastanowicie się nad tym wystarczająco wcześnie, możecie kupić rośliny odporne na choroby związane z plamistością liści.

Drugim ważnym krokiem jest usunięcie wszystkich resztek roślinnych z obszaru po zbiorach każdego roku. Grzyby te żyją w glebie, ale także na opadłych liściach pod roślinami. Dobre sprzątanie może w znacznym stopniu zapobiec temu zjawisku.

Jeśli grzyb wywołujący choroby plamistości liści borówki amerykańskiej znalazł drogę do Twojej jagodowej uprawy, postępuj ostrożnie. Uważaj, aby nie rozprzestrzeniać grzyba samemu podczas pracy w ogrodzie. Narzędzia należy dezynfekować za każdym razem, gdy ich używasz.

Wreszcie, wczesne zastosowanie odpowiedniego środka grzybobójczego może pomóc borówce w utrzymaniu jej żywotności. Weź próbkę plam z liści borówki do sklepu ogrodowego i poproś o środek grzybobójczy, który będzie działał. Używaj go zgodnie z instrukcjami podanymi na etykiecie.

4 thoughts on “Co jest przyczyną występowania plamki liściowej borówki amerykańskiej?

  1. Jeśli zamierzasz uprawiać borówkę amerykańską to upewnij się, że ziemia w Twoim ogrodzie jest dostatnia w azot, potas, fosfor i magnez. Bez tego będzie ciężko otrzymać zadowalające plony.

    Sylwia czyta prawo w biznesie

Comments are closed.