Leczenie borówek amerykańskich z zarazy łodygi

Zaraza łodygi borówki amerykańskiej jest szczególnie niebezpieczna na roślinach jedno- i dwuletnich, ale dotyczy również dojrzałych krzewów. Borówki z zarazą łodygową doświadczają śmierci pędu, co może doprowadzić do śmierci rośliny, jeśli jest ona rozpowszechniona. Choroba ta ma bardzo oczywiste objawy, na które należy zwracać uwagę. Niepowodzenie w terminowym rozpoczęciu leczenia zarazy łodygowej borówki amerykańskiej może oznaczać więcej niż tylko utratę słodkich jagód; utrata całej rośliny jest również możliwa. Wiedza o tym, co należy zrobić, gdy na krzewach pojawi się zaraza łodygowa borówki amerykańskiej, może pomóc w uratowaniu plonów.

Informacje na temat zarazy łodygi borówki amerykańskiej

Zaraza łodygowa borówki amerykańskiej zaczyna się podstępnie od kilku martwych liści w jednej części rośliny. Z czasem rozprzestrzenia się ona, a wkrótce także łodygi wykazują oznaki choroby. Zaraza ta występuje najczęściej w miejscach o słabej glebie lub w miejscach, gdzie nastąpił nadmierny wzrost. Jest to choroba grzybicza, która żyje w glebie i wyrzucanych szczątkach roślin, a także u kilku dzikich żywicieli.

Zaraza łodygi jest wynikiem działania grzyba Botryosphaeria dothidea. Występuje ona zarówno w odmianach borówki wysokiej, jak i odmiany krótkiej. Choroba przedostaje się przez rany w roślinie i wydaje się być najczęstsza we wczesnej porze roku, chociaż zakażenie może wystąpić w każdej chwili. Choroba infekuje również rośliny żywicielskie, takie jak wierzba, jeżyna, olcha, mirt woskowy i ostrokrzew.

Deszcz i wiatr przenoszą zakaźne zarodniki z rośliny na roślinę. Gdy łodygi zostaną uszkodzone przez owady, środki mechaniczne lub nawet zamarznięcie, przenoszą się do tkanki naczyniowej rośliny. Z łodyg przemieszcza się do wnętrza liści. Zainfekowane łodygi szybko więdną, a następnie obumierają.

Objawy występowania zarazy borówki

Pierwszą rzeczą, którą możesz zauważyć jest brązowienie lub zaczerwienienie liści. Jest to w rzeczywistości późniejsze stadium infekcji, ponieważ większość ciałek grzybów wchodzi do łodyg. Liście nie opadają, ale pozostają przy ogonku liściowym. Infekcja może być spowodowana jakimś urazem w gałęzi.

Grzyb powoduje, że łodyga staje się czerwonobrązowa po stronie urazu. Z czasem łodyga staje się prawie czarna. Zarodniki grzybów są produkowane tuż pod powierzchnią łodygi, które rozprzestrzeniają się na sąsiednie rośliny. Zarodniki są uwalniane przez cały rok z wyjątkiem zimy, ale większość infekcji występuje na początku lata.

Leczenie zarazy borówki amerykańskiej

Możesz zapoznać się z wszystkimi informacjami na temat zarazy łodygi borówki i nadal nie znajdziesz lekarstwa. Dobra opieka kulturowa i przycinanie wydają się być jedynymi środkami kontroli.

Usuń zainfekowane łodygi poniżej obszaru zakażenia. Oczyść sekatory pomiędzy cięciami, aby uniknąć rozprzestrzeniania się choroby. Wyrzuć chore łodygi. Unikaj zapłodnienia po połowie lata, co mogłoby spowodować pojawienie się nowych pędów, które mogą zamarznąć na zimno i wywołać infekcję.

Nie należy nadmiernie przycinać młodych roślin, które są najbardziej podatne na infekcje. Należy usunąć miejsca gniazdowania, które mogą być wykorzystywane przez termity. Większość szkód wyrządzanych przez owady, które powodują infekcje, powstaje w wyniku tunelowania termitów.

Przy dobrej opiece kulturowej, rośliny, które zostaną wyłapane wystarczająco wcześnie, mogą przetrwać i wrócić do zdrowia w następnym roku. Na obszarach podatnych na rozprzestrzenianie się choroby należy stosować odmiany odporne, jeśli są dostępne.

4 thoughts on “Leczenie borówek amerykańskich z zarazy łodygi

  1. Jeśli zauważycie u siebie w ogrodzie pierwsze objawy zarazy łodygi to nie zwlekajcie, działać trzeba szybko!

    Popularną dietę dla łuszczyków znajdziesz tutaj https://dermacea.pl

  2. Borówki warto sadzić w kilku grupach, gdy jedna z nich zostanie zaatakowania to zarazi pozostałych.

    W grodzie atakuje zaraza łodygi a w domu spuszczel pospolity.

Comments are closed.