Sadzenie drzewa figowego z nasion

Sławna figa jest jednym z naszych najstarszych uprawianych owoców. Ma bogatą historię w niektórych z najbardziej złożonych i starożytnych cywilizacji i jest tak elastyczna, że może być używana do słodkich i pikantnych potraw. Jeśli chcesz doświadczyć tego owocu na własnym podwórku, pewnie zastanawiasz się: „Czy figi mogą rosnąć z pestek?”. Możesz zbierać nasiona i wysiać je, ale nie oczekuj tej samej odmiany co roślina macierzysta.

Czy figa może rosnąć z nasion?

Figi są uprawiane od około 5.000 lat p.n.e. Ich słodki smak i bogaty zapach naprawdę powodują, że są one owocami bogów. Figi są rozmnażane na kilka sposobów. Rozmnażanie nasion figi jest prawdopodobnie najbardziej przewrotną z tych metod i może zaowocować nową odmianą i ciekawym postępowaniem. Z kilkoma wskazówkami dotyczącymi kiełkowania nasion figowca oraz ich sadzenia i pielęgnacji, będziecie na drodze do sukcesu. Sadzenie nasion figowca jest łatwym sposobem na rozmnażanie drzewa figowego, jednak rezultaty nie będą wierne odmianie. Jedynym sposobem na uzyskanie dokładnej repliki oryginalnej odmiany jest sadzenie sadzonek. Takie wegetatywne rozmnażanie gwarantuje, że DNA rodzica jest przenoszone do potomstwa. Przy sadzeniu nasion figowca nigdy nie wiadomo, co się otrzyma. Jeśli jednak czujesz, że jesteś żądny przygód, kiełkujące nasiona figowca ze świeżych owoców jest łatwe i zdobędziesz roślinę figową, tylko to, jaka będzie jej odmiana, pozostaje tajemnicą. Dodatkowo, nie możesz być pewien, że produkujesz samicę, która będzie produkować owoce lub męskie drzewo z niejadalnymi, małymi owocami.

Jak sadzić nasiona drzewa figowego?

Po pierwsze, potrzebujesz nasion. Jeśli je kupisz, jesteś trochę dalej niż ogrodnik, który musi zebrać nasiona. Aby zebrać nasiona figowca, należy nabyć świeżą figę, przeciąć ją na pół, wyciąć miąższ i nasiona oraz namoczyć na dzień lub dwa. Żywe nasiona opadną na dno zbiornika. Reszta może być wyrzucona. Żywe nasiona wchłonęły już wilgoć i będą gotowe do pękania i szybkiego kiełkowania. Przygotuj podłoże do sadzenia składające się z równych części torfu, perlitu i drobnej skały wulkanicznej i umieść je na płasko. Zwilż podłoże, a następnie wymieszaj nasiona z piaskiem ogrodniczym. Umieść pojemnik w miejscu, w którym jest ciepło i świeci słońce przez co najmniej sześć godzin dziennie.

Pielęgnacja sadzonek figowych

Za około 1-2 tygodnie zobaczysz kiełkujące nasiona figowca. Utrzymuj je lekko wilgotne i ciepłe. Gdy małe rośliny mają dwa zestawy prawdziwych liści i mają kilka centymetrów (około 7 cm) wysokości, nadszedł czas, aby przenieść je do pojedynczych doniczek. Przechowuj je w umiarkowanym słońcu przez pierwsze kilka miesięcy. Większość drzew figowych jest częścią lasów tropikalnych i otrzymuje mieszane oświetlenie, ale rzadko pełne, palące słońce. Zapewnij wilgotność umieszczając doniczkę na talerzu z kamyczków wypełnionych wodą lub spryskując roślinę mgiełką. Podawaj rozcieńczony nawóz dla roślin domowych, gdy sadzonki mają sześć miesięcy lub na pierwszą wiosnę. Przenieś na zewnątrz, gdy latem temperatura jest wysoka, jednak przenieś do środka, zanim pojawi się zagrożenie zamarznięciem.

2 thoughts on “Sadzenie drzewa figowego z nasion

Comments are closed.