Etapy gazowania, inaczej fumigacji czyli metody zwalczania spuszczela pospolitego
Fumigacja inaczej gazowanie (domu, pomieszczenia, zabudowy) uznawana jest za najlepszą, najskuteczniejszą i szeroko rozpowszechnioną metodę zwalczania Spuszczela pospolitego w więźbie dachowej i innych drewnianych konstrukcjach znajdujących się w budynku.
Fumigacja oznacza wypełnienie zamkniętej przestrzeni budynku fumigantami. W wyniki ich działania szkodniki duszą się. Fumiganty w postaci pary lub dymu mają silne działanie trujące. Metody tej nie można stosować samodzielnie. Konieczne jest skorzystanie ze specjalistycznej pomocy. Przy stosowaniu fumigacji należy zachować szczególną ostrożność. Gazowanie eliminuje Spuszczela pospolitego – dojrzałe osobniki i larwy oraz inne szkodniki. Można je zwalczać również beztlenowo, rozpylając azot i argon.
Etapy fumigacji (gazowania) czyli spuszczel zwalczanie krok po kroku.
Pierwszy etapem fumigacji jest dokładne oznaczenie miejsca gazowania w budynku. Należy uszczelnić folią gazoszczelną pomieszczenia, w którym będzie aplikowany gaz. Dotyczy to zazwyczaj dachu i poddasza – miejsc, gdzie żeruje Spuszczel pospolity. Jeżeli cała konstrukcja domu jest drewniana, uszczelnia się cały budynek. Musi być on szczelnie zabezpieczony, zanim dojdzie do rozpylenia gazu. Brak szczelności może być niebezpieczny dla mieszkańców i innych użytkowników pomieszczeń.
Drugi etap fumigacji to aplikacja gazu w części budynku lub we wszystkich pomieszczeniach – dotyczy domów wykonanych w całości z drewna. Podczas stosowania fumigacji budynek znajduje się w okresie karencji. Nie mogą w nim przebywać ludzie ani zwierzęta. Niekiedy w trakcie tego okresu wykonuje się specjalistyczne pomiary stężenia gazu.
Fumigacja jest w 100 proc. skuteczną metodą eliminowania szkodliwych owadów żerujących na drewnie.